Czy makaron powinno się jeść łyżką i widelcem?

Czy makaron powinno się jeść łyżką i widelcem?

Jedzenie makaronu – kogo choć raz nie przyprawiło o lekki stres i drżenie rąk, zwłaszcza we włoskiej restauracji. Jednocześnie dania z makaronem w roli głównej są dość łatwe w przygotowaniu, i z powodzeniem możemy je zaserwować na obiad czy kolację ze znajomymi. Bez względu na fakt, czy jemy w restauracji czy w domowym zaciszu, warto wiedzieć o podstawowych zasadach savoir vivre. Dziś podpowiadamy, jakimi sztućcami jeść pastę.

Jaki makaron jeść widelcem?

To, czy do jedzenia makaronu używać widelca, czy raczej sięgnąć po łyżkę zależy od jego typu. Sam widelec w zupełności wystarczy, jeśli jemy makaron typu penne czy fusilli (znany u nas jako świderki). W przypadku makaronów takich jak spaghetti, czy pappardelle (długich) użycie również łyżki nie będzie żadnym faux pas. Jednak jest to wersja raczej dla początkujących, bowiem w prawdziwych włoskich restauracjach raczej dostaniemy jedynie widelec.

Długi makaron

Posiłkowanie się łyżką ma pomóc w nabraniu wprawy w nawijaniu na widelec makaronu typu spaghetti. Łamanie makaronu przed ugotowaniem żeby był nieco krótszy to dla Włochów nie tylko nietakt, ale wręcz profanacja. Podobnie, do jedzenia makaronów (nawet jeśli są z kawałkami mięsa), absolutnie nie używa się noża. To akurat ciekawostka, bo wzmianki na ten temat są już wiekowe. Skąd ta zasada? Gospodynie zauważały szybsze niszczenie noży, gdy te, były używane do jedzenia dań z makaronem.

Wprawa czyni mistrza

Myślisz – jak to zjeść, żeby się nie pobrudzić? Zacznij od pomagania sobie łyżką i pamiętaj, żeby nie nawijać zbyt dużo nitek jednocześnie. Każdy, kto kiedyś zaczynał jeść, choćby pałeczkami, też początkowo miał trudności, jednak praktyka czyni mistrza. Nawet jeśli jesz w domu to nie rezygnuj z prób jedzenia samym widelcem. Powolne kosztowanie potrawy ma też swój urok.

Sztućce na stół

Jeśli planujesz kolację dla znajomych z makaronem w roli głównej, to żeby oszczędzić niezręcznych momentów, warto każdemu na stole ułożyć zarówno widelec, jak i łyżkę. Każdy sięgnie po takie sztućce, jakimi lubi się posługiwać. A najważniejszy i tak jest wspólny czas spędzony przy włoskim posiłku!

Semolino
Sprawdź inne artykuły