Historia pizzy, czyli skąd pochodzi najsłynniejszy placek na świecie?

Cienki placek ciasta z sosem pomidorowym, podawany z aromatycznymi dodatkami, serem i ziołami. Pizza – niegdyś posiłek najbiedniejszych, dziś jedno z najbardziej rozsławionych dań na całym świecie. Niewiele osób wie, że ten neapolitański specjał w 2010 roku uznany został za certyfikowany wyrób tradycyjny, w 2017 roku został natomiast wpisany na listę niematerialnego światowego dziedzictwa UNESCO. Gdzie się narodziła pizza? Skąd się wzięła jej nazwa? Zainteresowany? Sprawdź, co o niej wiemy.

Pierwsza “picea”

Pizza to nic innego, jak placek upieczony z mąki, drożdży i wody podawany z różnorodnymi dodatkami. Samo słowo “pizza” pochodzi od łacińskiego “picea” i oznacza nic innego, jak właśnie placek mączny. Patrząc na pizzę w ten sposób można łatwo domyśleć się, że początki istnienia, obecnie tradycyjnego włoskiego dania, sięgają czasów starożytnych. Pierwszych wzmianek o jej istnieniu można doszukać się już w przekazach z końca X w. To oznacza, że placki z mąki wypiekano już w antycznej Grecji, Rzymie i Egipcie. Podawano je wówczas nie tylko z oliwą z oliwek, lecz również ze smalcem, kawałkami sera lub rybami.

Skąd się wzięła pizza taka, jaką znamy obecnie?

Obecna wersja pizzy faktycznie pochodzi z Włoch. Aby dokładnie przyjrzeć się genezie jej powstania, musimy przenieść się do XIX-wiecznego Neapolu. To właśnie tutaj w 1889 roku przybyła ówczesna królowa Włoch – Katarzyna II Sabaudzka. Jednym z etapów jej podróży było zawitanie w piekarni cenionego Raffaele’a Esposito i spróbowanie jego wyrobów. Z tej okazji piekarz postanowił przygotować królowej specjalnie dedykowaną, nową wersję pizzy, którą nazwał na jej cześć – Margherita. Znajdowały się na niej składniki, które odzwierciedlały flagę słonecznej Italii – intensywnie czerwone pomidory, biała mozzarella di bufala oraz soczyście zielona bazylia.

Jak pizza z Włoch trafiła na polskie stoły?

Wszelkie źródła mówią o dworze króla Zygmunta Starego. Według jednej z teorii możemy dowiedzieć się, że pizza została podana władcy podczas weselnego przyjęcia. Inna głosi natomiast, że spróbował jej z rąk swojej małżonki – królowej Bony. Pizza włoska i jej smak na tyle przypadły naszemu królowi do gustu, że postanowił wprowadzić ją do swojego codziennego jadłospisu.

Margherita – to właśnie tą wersję pizzy, najprostszą z możliwych, aczkolwiek jednocześnie najpyszniejszą, pokochała najpierw królowa Włoch, a następnie cały świat. To ona przetarła wszelkie drogi innym smakom i dodatkom znanym nam obecnie. Dziś, po ponad 130 latach smakuje równie doskonale i doceniana jest przez mieszkańców najdalszych zakątków. 

pizza & pasta

Semolino
Sprawdź inne artykuły