Jak poprawnie jeść spaghetti?

Jak poprawnie jeść spaghetti?

Dobrze przyrządzone spaghetti to znakomite danie, które z przyjemnością zjemy zarówno w restauracji, jak i na niedzielny obiad. To wyjątkowe danie przysparza nam jednak odrobinę problemu gdy dochodzi do jego konsumpcji. Jeść spaghetti samym widelcem czy może posiłkować się łyżką?

Podczas gdy jedni spaghetti zjadają jedynie widelcem, inni posiłkują się nożem lub łyżką. Jak jednak ten długi i wyjątkowo smaczny makaron jada się we Włoszech i która technika jest faux pas, a która przykładnym jedzeniem spaghetti?

Widelec i łyżka do spaghetti – hit czy kit?

Wiele osób uważa, że najwygodniejszą i zarazem najbardziej poprawną formą jedzenia spaghetti jest użycie widelca oraz łyżki. Choć faktycznie, korzystając z obu sztućców nałożenie makaronu jest nieco łatwiejsze, to takie jedzenie makaronu jest prawdziwym faux pas dla Włochów!

To zwyczaj, który we Włoszech kojarzy się przede wszystkim z nauką jedzenia sztućcami dzieci, dlatego w prawdziwie włoskich restauracjach nie otrzymamy do jedzenia spaghetti łyżki oraz widelca.

Sam widelec czy widelec i nóż?

Mitem jest również iż włosi korzystają do jedzenia spaghetti z widelca i noża, odcinając zbyt długie fragmenty makaronu na brzegu talerza. Choć rzeczywiście taka technika pozwala uniknąć zbyt długich nitek, które mogą poplamić sosem obrus, taki sposób spożywania makaronu również nie jest mile widziany u naszych południowych sąsiadów.

Czy zatem makaron można zjadać jedynie widelcem? Jak najbardziej! Prawdziwi Włosi swój makaron spaghetti zjadają jedynie widelcem, ale stosują do tego odpowiednią technikę.

Technika jedzenia spaghetti

Aby uniknąć zabrudzenia stołu, a jednocześnie sprawnie zjeść makaron spaghetti, należy we właściwy sposób nałożyć makaron. Po pierwsze nabieramy go z brzegu talerza, a nie ze środka – dzięki temu porcja, którą nakładamy będzie nieco mniejsza, a tym samym bez problemu zmieścimy ją do ust.

Po drugie nie nakładamy na widelec więcej niż czterech nitek, które obracając widelcem zawijamy. To właśnie 4 nitki makaronu sprawiają, że sos nie rozbryzguje się na około, a zbyt duża ilość makaronu nie ześlizguje się z naszego sztućca.

Widelec i łyżka czy sam widelec – zagadka prawidłowego jedzenia spaghetti została rozwiązana! I choć włosi faktycznie zjadają spaghetti jedynie z pomocą widelca, jeśli wolisz wykorzystywać do tego również łyżkę – poproś o nią w restauracji. Najważniejsza jest bowiem twoja wygoda.

Semolino
Sprawdź inne artykuły