Jak przyrządzić włoski sos pomidorowy?

Domowy sos pomidorowy

Pomidory to istotny składnik włoskiej kuchni, wykorzystywany do tworzenia zup, past, sosów oraz wielu innych potraw. Olbrzymią popularnością cieszy się włoski przepis na sos pomidorowy, który może zostać wykonany na wiele odrębnych sposobów. Wszystko zaczyna się od ustalenia - jakich pomidorów użyjemy w formie bazy do sosu, jakimi ziłami doprawimy jego smak oraz jaką konsystencję pragniemy uzyskać. W tym artykule prezentujemy najciekawsze porady skierowane do wszystkich amatorów włoskiej kuchni pragnących przygotować przepyszny sos pomidorowy. Podpowiadamy jak wygląda przygotowanie poszczególnych składników oraz jakie warianty sosu pomidorowego mamy możliwość zrealizować.

Jakie pomidory do sosu włoskiego?

Bazą sosu są pomidory, więc ich wybór jest pierwszym krokiem w stronę sukcesu. Warto oczywiście trzymać się swoich upodobań i wybrać taki typ i gatunek pomidorów, jaki lubimy najbardziej. Oprócz świeżych pomidorów, świetnym materiałem na sos są pomidory z puszki, obrane ze skórki (czyli tak zwane pomidory pelati). Powstały z nich sos będzie nieco bardziej gładki i aromatyczny w porównaniu do świeżych pomidorów. Ponadto pomidory pelati są łatwiejsze w obróbce, a ich użycie skraca czas potrzebny na wykonanie sosu.

 

Czosnek, cebula czy czerwona cebula?

Czosnek i cebula to podstawowe dodatki, powszechnie wykorzystywane nie tylko w kuchni włoskiej. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do sosów, który wzbogaci ich aromat i smak, czyniąc bardziej wyrazistymi. Czosnek należy w tym celu posiekać i podsmażyć na oliwie nie dłużej niż 2 minuty – w innym wypadku może się spalić. Cebulę również należy smażyć po posiekaniu na drobną kostkę. Wybór pomiędzy białą a czerwoną cebulą dotyczy przede wszystkim smaku – cebula czerwona jest słodsza i nieco mniej intensywna niż jej biała wersja.

 

Kolejne składniki w sosie pomidorowym

Pomysłów na sos pomidorowy jest mnóstwo, a niektóre składniki pojawiają się dość często. Oprócz wspomnianych wyżej, są to także oliwki, kapary, marchew, szynka, boczek oraz świeże zioła. Za ich pomocą tworzymy sosy pomidorowe przeznaczone do makaronów, spaghetti, pizzy, a także innych zastosowań. Ponadto niektórzy decydują się wzbogacić smak sosu pomidorowego dzięki dodatkom wina, octu, miodu, cukru lub innych składników zgodnych z indywidualnymi upodobaniami. Wśród najczęściej stosowanych ziół znajduje się bazylia, oregano, tymianek, majeranek, a także gotowe mieszanki.

 

Przygotowanie sosu pomidorowego

Najczęściej rozpoczynamy od podgrzania oliwy i podsmażenia na małym ogniu czosnku i cebuli. Po 2-3 minutach dodajemy pomidory oraz zwiększamy ogień. Całość powinna delikatnie bulgotać przez około 15 minut, w czasie których możemy dodać pozostałe wybrane składniki. Często sos pomidorowy wykorzystuje się nie tylko jako dodatek do serwowania różnych dań, ale również w formie składnika bazowego do przygotowania zup lub innych, bardziej zaawansowanych potraw.

Semolino
Sprawdź inne artykuły