Wino to jeden z najpopularniejszych i najstarszych trunków na świecie. Jego historia sięga tysięcy lat – popijano go zarówno w starożytnym Egipcie, Rzymie, na królewskich dworach w średniowiecznej Europie, raczymy się nim również i dzisiaj. Mnogość produktów na sklepowych półkach może nas jednak przyprawić o zawrót głowy, dlatego zapraszamy do krótkiego przewodnika po rodzajach wina.
Białe, różowe, czerwone, a do tego słodkie, wytrawne czy musujące – a to dopiero początek, bo znaczenie ma również kraj pochodzenia oraz… szczep. Łatwo pogubić się w wyborze dobrego wina, które pasować będzie do naszego obiadu, a przecież nie każdy z nas jest somelierem. Postaramy się przedstawić wam podstawy, dzięki którym rozpoczęcie podróży po winnych półkach będzie nieco łatwiejsze.
Chcąc poznać różne rodzaje win, warto zacząć od podstaw, czyli popularnego koloru. Wina dzieli się bowiem w pierwszej kolejności na białe oraz czerwone. W starożytności wina czerwone uważane były za znacznie lepsze, dlatego też do dzisiaj to właśnie czerwone wino wciąż króluje jako wino prezentowe. Oczywiście to, czy wino jest dobre wcale nie zależy od koloru, ale od receptury i szczepu, które wpływają na jakość oraz smak.
Wina białe charakteryzują się nieco większym orzeźwieniem, dlatego też są chętniej wybierane przez osoby, które cenią sobie lekko cytrusowy smak czy aromat. Wina czerwone natomiast potocznie określa się mianem ciężkich win, choć nie jest to prawdą – odpowiednio dobrane do posiłku będą znakomicie się z nim komponować!
Drugim elementem, który klasyfikuje wino jest zawartość cukru. Stąd w winnym asortymencie możemy znaleźć wina:
Podział ten dotyczy tak samo win białych, jak i czerwonych, bowiem klasyfikacja dotyczy stężenia procentowego, a nie koloru. Wina wytrawne posiadają maksymalnie 1,5% cukru, półwytrawne do 4% cukru, półsłodkie do 8% cukru, zaś słodkie nawet 16% cukru!
Słodycz w winie sprawia, że do win przylgnęły także nazwy potoczne, takie jak:
Wina stołowe to inaczej wina wytrawne oraz półwytrawne, które podaje się przede wszystkim do posiłku. Wina deserowe, najczęściej półsłodkie, doskonale łączą się z lekkimi deserami, jak lody czy ciastka. Wina likierowe są natomiast najsłodsze i gęste – do nich pasują wyjątkowo słodkie desery, ale bardzo często używa się ich także jako dodatek do potrawy, której chcemy nadać lekkiej słodyczy z nutą alkoholu.
Klasyfikacja win nie należy do najprostszych. Białe, czerwone, słodkie i wytrawne to dopiero początek drogi w znalezieniu właściwego smaku wina! Bardzo ważne są również szczepy i to właśnie one nadają winom zwyczajową nazwę.
Szczep to nic innego, jak gatunek winogron, który ma charakterystyczny smak. Na świecie uprawia się 50 gatunków, które w odpowiednim połączeniu decydują o gatunku wina. Na pewno kojarzysz nazwy takie jak Merlot czy Muscat – to właśnie nazwy szczepów, a jednocześnie gatunków wina.
Niektóre z winogron, jak Muscat, są bardzo słodkie – przyrządza się z nich głównie wina deserowe. Gamay to natomiast winogrona bardzo aromatyczne, kwiatowe, a przygotowane z nich wino idealnie komponuje się z daniami mięsnymi.
Sam szczep to jednak nie wszystko – kraj pochodzenia również wpływa na jakość wina. Winogrona można uprawiać na całym świecie – nawet w Polsce na terenie Krakowa znajdowały się winnice! Pomimo uprawy tego samego szczepu winogron wino produkowane w jednym zakątku świata będzie miało nieco inny smak niż to na przykład z Francji. Dzieje się tak między innymi dlatego, że w obu miejscach czas dojrzewania owoców, jak i nasłonecznienie nieco się od siebie różnią.
Nie bez znaczenia dla jakości wina ma także receptura – doświadczeni producenci wina, w którym tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie będą mieli na ogół wina droższe, niż nowi pasjonaci.
Znasz już podstawy wyboru wina – teraz możesz spróbować różnych szczepów i wypróbować je z podawanymi daniami lub odwiedzić nasz lokal, w którym zadbamy o to, aby smak wina komponował się idealnie z tym, co znajdzie się na twoim talerzu.
© 2024 Restauracja Semolino All Rights Reserved.