Rodzaje makaronów włoskich

Rodzaje makaronów włoskich

Kuchnia włoska słynie z wielu potraw, które doceniono na całym świecie. Mowa nie tylko o wypiekach, zupach i deserach, ale również makaronach, które można przygotować i podać na wiele sposobów. Makaron jest poniekąd wizytówką włoskiej kuchni, stanowiąc podstawę takich potraw jak spaghetti, lasagne bolognese, a także istotny dodatek do zup i innych dań. W tym artykule skupiamy się na typach włoskich makaronów, które można wykorzystać w swoich codziennych eksperymentach kulinarnych. Zapraszamy do lektury!

Z czego powstaje makaron?

 

Składniki wykorzystywane w produkcji makaronu są proste. Przede wszystkim – mąka, woda i jajka, przy czym dwa pierwsze składniki są najważniejsze. Rzadko dodaje się jakiekolwiek kolejne dodatki, na przykład pozwalające na zmianę walorów smakowych. Mąka jest tworzona z pszenicy twardej lub też odpowiednio wyselekcjonowanej mieszanki konwencjonalnych zbóż. Jeśli dodaje się do makaronu jajko, wówczas mowa o makaronie jajecznym. 

 

Najpopularniejsze włoskie makarony

 

Najczęściej wybieranym jest oczywiście spaghetti, czyli długie nitki makaronu, powszechnie stosowane w naszym kraju. Jest to makaron o szerokim zastosowaniu, za pomocą którego możemy przyrządzić spaghetti carbonara, bolognese oraz liczne inne. Świetnie sprawdza się także w wersji uproszczonej – z czosnkiem, oliwą i odrobiną sera, czyli spaghetti aglio e olio. 

 

Makaron tagliatelle to makaron wstążki, kolejny klasyczny przykład z kuchni włoskiej. Ma formę zwiniętych gniazdek, które w trakcie gotowania ulegają rozwinięciu. Wykorzystywany jest jako dodatek do sosów, zup, a także dań mięsnych i warzywnych. 

 

Makaron fusilli to makaron świderki, wykonywany z pokawałkowanego ciasta. Świetnie przyczepia się do zup i sosów, co ułatwia spożywanie i łączenie z różnymi potrawami. W naszym kraju jest popularny właśnie jako dodatek do zup jarzynowych, a także potraw z mięsem i serem. 

 

Makaron penne – czyli rurki – to kolejny klasyk w naszym zestawieniu, powszechnie stosowany jako dodatkowe do zup oraz jako podstawa w potrawach zapiekanych. Jest też serwowany na zimno, w formie dodatku do sałatek. 

 

Makaron conchiglioni to makaron muszelki, o różnych kształtach i sposobie wykończenia powierzchni. Nadaje się zarówno jako dodatek do zup i sosów, jak i do wypełniania farszem oraz przygotowywania bardziej rozbudowanych potraw. 

 

Makaron pappardelle to makaron o kształcie szerokich, spłaszczonych wstążek, zdecydowanie szerszych niż tagliatelle, ale zarazem węższych niż lasagne. Jest często łączony z sosami, zupami i gulaszami, a także przygotowywany w formie zwiniętej, wypełnionej farszem. 

 

Makaron lasagne jest przeznaczony do przygotowania potrawy lasagne bolognese. Ma kształt dużych i cienkich prostokątów, dzięki czemu gwarantuje świetną przyczepność względem pozostałych składników oraz możliwość odseparowania poszczególnych warstw potrawy. 

 

Warto też wymienić rigatoni, czyli makaron w kształcie dużych rurek, o zróżnicowanej długości i średnicy. Jest większy niż penne, a dzięki temu – nadaje się doskonale do połączeń z różnymi daniami oraz zapiekania. 

 

Ostatnim makaronem, który pragniemy przedstawić, jest linguine – przypominający klasyczne spaghetti, jednak w wersji nieco spłaszczonej. Jest to makaron stosowany niekiedy zamiennie ze spaghetti, jednak różni się od niego mniejszą stabilnością w utrzymywaniu sosów. 

Semolino
Sprawdź inne artykuły