Jakie pizze są najpopularniejsze?

Jakie pizze są najpopularniejsze?

Najpopularniejszą pizzą na świecie jest pizza… hawajska! Żartowaliśmy, ale cieszymy się, że przyciągnęliśmy twoją uwagę! W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy bowiem skupić się na rodzajach pizzy i wcale nie będziemy się tu kierować dodatkami, jakie znajdują się na plackach. Czy wiesz, jakie pizze są najpopularniejsze?

Pizza jest bardzo prostym daniem, które charakteryzuje niesamowity smak! Nic dziwnego, że to wyjątkowe danie jest tak uwielbiane przez smakoszy na całym świecie. Czy wiesz, że w każdym regionie pizza wygląda i smakuje nieco inaczej? I choć wszystkie mają wspólny mianownik – wygląd oraz doskonałej jakości produkty – ich sposób przygotowania, a także rodzaj ciasta sprawiają, że każdy łakomczuch znajdzie wśród nich swoją ulubioną. A czy któraś z nich jest TĄ najpopularniejszą?

Rodzaje pizzy na świecie

Najstarszą i najbardziej tradycyjną pizzą jest neapolitana. Pochodząca z Neapolu pizza musi być wytwarzana w specjalny sposób, całkowicie ręcznie, wypieka się ją dosłownie niecałe dwie minuty a zwieńczeniem jest sos pomidorowy, mozzarella oraz oliwa z oliwek.

Ta najstarsza i najbardziej tradycyjna pizza na świecie nie jest jednak jedyną pizzą. Nawet w samych Włoszek spotkać możemy różne rodzaje pizzy:

  • pizza rzymska, czyli chrupka włoska pizza, na której znaleźć się może wiele składników, choć oczywiście najpopularniejsza jest szynka parmeńska;
  • pizza sycylijska, czyli południowa pizza inna niż wszystkie! Jest dość puszysta, a tradycyjna pizza nie zawiera sosu pomidorowego, natomiast znaleźć może się na niej wszystko, bowiem ma być sycąca;
  • calzone, czyli pizza-pieróg – to dość popularna pizza, która swoim wyglądem przypomina polskiego pieroga wykonanego z ciasta na pizzę. W środku smakołyka znajdziemy wszystko to, co najlepsze, czyli pomidory, mozzarellę, salami czy mortadelę!

Oczywiście to tylko podstawowy podział włoskich pizz, bowiem w zależności od regionu spotkamy również naleśniki wykonane z ciasta na pizzę, smażoną pizzę, ale też i pinsę czy foccacię, które również są rodzajami włoskiej pizzy.

W przypadku podróży po rodzajach pizzy, prosto z Włoch należy udać się do Ameryki – to tu bowiem to wyjątkowe danie jest równie popularne i przeszło niemałą metamorfozę. Za oceanem klasyczna pizza również doczekała się wielu wariacji:

  • nowojorska – najbardziej znana amerykańska pizza, która jest bardzo zbliżona do klasycznej włoskiej pizzy neapolitańskiej;
  • chicagowska – czyli pizza z bardzo dużą ilością składników, choć wciąż na dość cienkim cieście.

Oczywiście w USA spotkamy także pizze na grubym cieście, z ogromną ilością sera, jak i pizze smażone z orientalnymi dodatkami, bowiem w pizzy właśnie to, że można ją przygotować na miliony sposobów sprawia, że ma swoich wielbicieli na całym świecie.

Jaka pizza jest najpopularniejsza?

Wszystkie pizze cieszą się dużą popularnością. Neapolitana chroniona jest znakiem towarowym, a w kolejkach do lokalu w Chicago stoi się bardzo długo by otrzymać kawałek pizzy smażonej. Również w Polsce klasyczne pizze doczekały się swoich wariacji, dzięki czemu są dopasowane do gustu polskich smakoszy.

Wiele osób ceni sobie pizze na grubym cieście, choć są i tacy, którzy zawsze decydują się na klasyczną pizzę rzymską, bowiem jest ona sycąca i jednocześnie bardzo delikatna. Nie ma znaczenia, która z nich jest twoją ulubioną – ważne, że odnalazłeś swój smak i rozkoszujesz się kawałkiem ulubionej pizzy!

Sprawdź:

pizza Piastów

pizza Ursus

pizza Warszawa Włochy

Semolino
Sprawdź inne artykuły